Jdi na obsah Jdi na menu
 

FC Baník Ostrava - zpráva z turnaje přípravek

19. 5. 2008

ObrazekV neděli dne 18.5.2008 jsme na pozvání Baníku Ostrava zavítali do jejich tréninkového centra mládeže. Na první pohled bylo zřejmé, že se jedná o areál jednoho z nejlepších fotbalových velkoklubů v České republice. Areál zahrnuje dvě travnatá hřiště s kompletním vybavením a  zázemím. Každé mládežnické družstvo má svou velkou moderní šatnu a veškeré podmínky pro svou činnost. Součástí areálu je i Základní škola, takže dochází k ideálnímu propojení vzdělávacího i tréninkového procesu. Celý areál je navíc izolován od hluku města a je lemován množstvím zeleně a navazuje na něj městský park. Podmínky pro sportovní život téměř dokonalé. Turnaj pro děti narozené  Obrazekv roce 2001 a mladší byl zahájen v 9.00 hod. Družstva byla do turnaje zařazena do dvou výkonnostních skupin. Již při zahájení turnaje se tak  týmu JUVENTUSU Bruntál dostalo velkého ocenění, protože byl zařazen do první skupiny. Společně s námi byly ve čtyřčlenné skupině ještě tato družstva : FC BANÍK Ostrava "A", Vítkovice a SK SLAVIA Praha "A".

Druhou skupinu tvořili družstva : Baník "B", Slavia "B", Kozlovice a Karviná.

Ve skupině se hrálo systémem každý s každým a utkání se  hrálo po dobu 2 x 12 minut. Hrálo se souběžně na čtyřech hřištích najednou, takže všechna družstva byla neustále v herní činnosti. Před zahájením turnaje bylo na poradě trenérů rozhodnuto, že tradiční hrací model s počtem hráčů 7+1 bude nahrazen modelem s počtem hráčů 5 + 1. Jedná se o model, který je pro tuto věkovou kategorii mnohem vhodnější. Přesto realizační tým JUVENTUSU Bruntál přijal toto rozhodnutí s mírnými rozpaky, protože náš dosavadní tréninkový proces byl zaměřen na hrací systém s větším počtem hráčů. Bylo zřejmé, že změna herního modelu se projeví i v týmovém herním výkonu. Tyto předpoklady se žel naplnily již v úvodu našeho prvního utkání, které jsme sehráli s "A" týmem SLAVIE Praha. Brzy po zahájení jsme po individuální chybě v prostoru před vlastní brankou obdrželi gól. Smutné na tom je, že se jedná o chybu, na kterou jsou hráči upozorňováni při každém tréninku. Jde o chybu, kdy obránce zastaví míč a začne se na "pětníku" točit. Následná ztráta míče a brejková situace soupeře je pak logickým vyústěním této herní situace. V obvyklém herním modelu 7+1jsme zvyklí v této situaci zdvojovat vlastního hráče s míčem. V novém modelu 5+1 však potřebný hráč chyběl. Po několika málo minutách si však hráči JUVENTUSU Bruntál na model zvykli a od té doby jsme zcela vyrovnali hru a v závěru utkání jsme byli jednoznačně lepším týmem. Zatímco soupeř si v utkání vytvořil jen jednu brankovou příležitost, kterou využil, tak naše družstvo přes trvalý tlak branku vsítit nedokázalo. Utkání se SLAVIÍ Praha "A" jsme tak těsně prohráli v poměru 1:0.

V dalším utkání jsme nastoupili proti "A" týmu Baníku Ostrava. Od počátku bylo na herním projevu obou družstev zřejmé, že  hlavní trenéry obou mužstev kromě dlouholetého osobního přátelství spojuje i podobný styl trenérské práce. Bylo to vidět jak na rozestavení hráčů, tak na úkolech, které na hřišti plnili, ale zejména pak na stupni dosažených fotbalových dovedností. Utkání bylo vyrovnané s množstvím nádherných fotbalových momentů. Bylo i velmi dramatické. Ještě pět minut před koncem ukání jsme prohrávali 3:2. ObrazekPak se však naplno projevila největší zbraň našeho týmu, a tou je velká bojovnost a nesmírná touha po vítězství. Trenér poslal do hry ofenzivně laděné hráče, kteří dostali soupeře z Baníku pod tlak a výsledkem bylo vyrovnání stavu na 3:3. Při dalším střídání dostali hráči pokyny k přečíslení středu hřiště s cílem pokusit se o brejkovou situaci. Tento záměr se vydařil a tradiční střelec našich vítězných gólů zajistil našemu družstvu vítězství v poměru 4:3. Turnaj v Ostravě byl našim prvním venkovním turnajem s vrstevníky. Prvního vítězství jsme dosáhli v utkání s Baníkem 0strava na jeho domácím hřišti. Proto lze toto vítězství považovat svým způsobem za vítězství historické. Radost všech hráčů byla obrovská.

V závěrečném utkání ve skupině jsme pak nastoupili proti družstvu Vítkovic. Úvod zápasu byl vyrovnaný a vytvořili jsme si i brankové příležitosti.Pak však soupeř nasadil do hry starší hráče a náš věkový handicap se projevil. Utkání jsme prohráli v poměru 7:1. Jako jediný tým z naší skupiny jsme však dokázali družstvu Vítkovic vstřelit gól. Takže i zde panovala spokojenost.

Odpolední program jsem zahájili utkáním proti "B" týmu Baníku Ostrava. Od samotného začátku nebylo o vítězi pochyb. Svého soupeře jsme jednoznačně přehrávali, a to ve všech herních činnostech. Již v prvním poločase jsme si vytvořili dostatečný náskok, takže ve druhém poločase měl trenér možnost zkoušet další herní varianty i složení jednotlivých formací. Utkání jsme vyhráli 6:2.

V závěrečném utkání jsme opět nastoupili proti "A" družstvu FC Baník Ostrava. Ještě před utkáním absolvovali hráči taktickou poradu s trenérem, která byla ukončena společnými motivačními prvky. Z našeho pohledu se zápas jevil jako finálové utkání a hráči k tomu také tak přistoupili. Hráči bezezbytku plnili veškeré pokyny a soupeře dostali pod trvalý tlak. Kromě úžasných individuálních akcí mohli přítomni vidět i naši kombinační hru na úrovni, která je pro tuto věkovou kategorii zcela neobvyklá. Byla to nádhera.

Hlavním cílem klubu JUVENTUS je přinášet lidem radost. A zde se nám ji dostalo vrchovatě. Své vrstevníky z Baníku Ostrava porazili naši hráči 8:2. Zažili jsme naprosto unikátní situaci, kdy v jednom dni jsme porazili celkem třikrát Baník Ostrava. Těžko uvěřitelné, ale pravdivé! Obrazek

Velmi pozitivním rysem úspěšného vystoupení je i ta skutečnost, že všichni hráči přispěli ke skvělým výsledkům. Každý hráč svým dílem prokázal svou důležitost pro celý tým. Cenné je i to, že branky vstřelil větší počet hráčů, takže mnoho chlapců zažilo krásný pocit z dosažení gólů. Nejdůležitější však je týmový duch a vědomí sounaležitosti s kolektivem doprovázený vlastnostmi, které dávají klubu JUVENTUS Bruntál velké naděje do budoucnosti. Velmi silným emotivním zážitkem pro všechny přítomné bylo poděkování hráčů svým rodičům za podporu, kterou jim věnují. Po ukončení turnaje jsme se vyfotili s kamarády ze SLAVIE Praha, kteří i na tomto turnaji oslavovali titul republikových šampionů, který získali den předtím jejich dospělí spoluhráči na novém stadionu v Edenu. Nejmladší hráči Mistra ČR tak ukončili turnaj v Ostravě společným fotem s hráči Juventusu Bruntál.

Obrazek