Jdi na obsah Jdi na menu
 

Deset hlavních zásad minikopané

2. 8. 2008
DESET HLAVNÍCH ZÁSAD MINIKOPANÉ
Pracovní skupina UEFA sestavila seznam důležitých hlavních zásad pro trenéry a rodiče žáků ve věku 6-11 let :
 
1.        hlavní zásada
Dětská kopaná znamená hru a hra znamená zábavu
Pro mladé hráče znamená dětská kopaná jejich první setkání s organizovanou hrou. Nezapomeňte, že pro ně to musí znamenat zábavu a radost a nikoliv tvrdou práci. Musí se to stát nedílnou součástí jejich mladých životů. První dojem je ukazatelem dalšího vývoje dítěte. A tak jim ponechte zábavu, nechte je, aby si hráli a méně pozornosti věnujte výsledkům. Nejlepším výsledkem, kterého můžete dosáhnout v dětské kopané, je mít šťastné a rozradostněné děti, které si hrají spolu se svými přáteli a přitom se mohou ledasčemu přiučit.
 
2.        hlavní zásada
Pro děti je nejdůležitější, když mohou být se svými přáteli
Děti se dříve se svými kamarády setkávaly v parcích nebo na polích ve svém sousedství. Trávily svůj volný čas tam a často hrály fotbal. A tak dospělí nesmí zapomenout na to, že důležitým hlediskem kopané pro děti je, aby byly pohromadě se svými přáteli. Musíme svoji pozornost věnovat přátelství, neboť to podporuje lidského ducha. Proto se snažme, aby co možno nejvíce kamarádů a spolužáků hrálo v jejich družstvu.
 
3.        hlavní zásada
S každým se musí maximálně počítat
Nikdo se nezlepší tím, že bude sedět za postranní čárou. A nikdo také nemůže dnes říci, které z dětí se později kvalifikuje pro fotbal dospělých. Dnešní "dětské hvězdy" se zřídkakdy stávají "profesionály budoucnosti". A tak je nechte, aby všichni hráli stejně dlouho a dejte všem příležitost, aby si mohli zahrát na různých místech.
 
4.        hlavní zásada
Učte děti vyhrávat i prohrávat
Staré přísloví říká: "Jenom když budete umět prohrávat, budete také umět vítězit" a dospělí by měli jít jako vždy příkladem. Budou li umět prokazovat v takových situacích dobré sportovní chování, budou se děti chovat podobně.
 
5.        hlavní zásada
Více praxe, méně teorie
Naše snaha o to, aby se hráči více učili a aby byli vystaveni přiměřenému  tlaku při hře v rámci soutěže.
 
6.        hlavní zásada
Dětská kopaná musí být pestrá a všestranná
Výchova v několika sportovních disciplínách bude prospěšná i fotbalu při trénování základních schopností a poslouží i dobře vyrovnané fyzické kondici. Pozornost musí být věnována stavbě těla jako celku, spolu se všeobecnými tréninkovými metodami a splněním základních norem sportovní hygieny a sportovního stravování.
 
7.        hlavní zásada
Pojďme se společně snažit nabídnout dětem "kopanou, která přináší radost"
Dětská kopaná se musí stát pro všechny zúčastněné pozitivní zkušeností, která přináší mladým hráčům ze všeho nejvíc potěšení ze hry.
 
8.        hlavní zásada
Hry jsou pro děti a nikoliv pro dospělé
Rodiče a příbuzní musí projevovat o fotbalový život svých dětí zájem. Musí chodit na jejich tréninky a zápasy. Musí posilovat u mladých hráčů jejich sebedůvěru a musí podporovat klub v jeho práci. Dospělí nesmí nikdy zapomenou na to, že je to jejich dítě, které hraje a nikoliv oni.
 
9.        hlavní zásada
Mějte před soupeřem a rozhodčím respekt.
Od samého začátku musí být dítě vedeno k tomu, aby mělo zdravou úctu před soupeři a rozhodčím, v duchu Fair Play. Dospělí vždy musí jít příkladem.
 
10.     hlavní zásada
Dejte dítěti správné dětské vybavení.
Nemá význam, aby se rostoucím dětem kupovalo příliš drahé sportovní vybavení (boty, chrániče holení, atd.), protože je nebudou moci po několika málo měsících používat. Levnější modely jsou často stejně tak dobré.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář