20.9.2008-JUVENTUS Bruntál vers. Slavoj SM C

20. 9. 2008

Vážení členové klubu,

protože jste mne stále uháněli k napsání tohoto příspěvku, tak jsem se rozhodl, že Vás potrestám a že příspěvek napíšu extrémně dlouhý. Takže trpte. Dobře Vám tak. Trocha trpělivosti by všem prospěla.

V sobotu dne 20. září 2008 jsme sehráli mistrovské utkání proti týmu Ještěrky - SLAVOJ. Na utkání jsme se těšili, protože jsme měli možnost přivítat a zahrát si proti kvalitnímu soupeři.

vstupní podmínky k utkání byly následující :

1) Počasí - velmi nepříznivé, deštivo chladno. Zkrátka podmínky na samé hranici regulérnosti. Před utkáním vedoucí mužstva rozhodl, že pokud soupeř požádá o odložení zápasu, tak že návrhu s radostí vyhovíme. Odložení zápasu by nám přišlo na jedno stranu vhod. Na druhou stranu jsme se chtěli rozehrát před zápasem v Raduni.

2) Terén - i přes několikadenní déšť byl terén v překvapivě výborném stavu. Bylo však jasné, že převahu při tomto počasí a na tomto terénu budou mít starší, silnější a rychlejší hráči, což jsou hráči soupeře.

3) Příprava na zápas - předzápasový trénink byl ve středu pro nepříznivé počasí zrušen. K nácviku obvyklých herních situací nedošlo. Předzápasová příprava v den utkání proběhla v rozsahu 5 minut, protože bylo s ohledem na zdraví hráčů žádoucí minimalizovat jejich pobyt v dešti.

4) Hráčský kádr : na utkání se dostavilo 21 registrovaných hráčů, ovšem dva s tím, že budou jen fandit. Dresy si přineslo 19 hráčů. Z tohoto počtu vedoucí mužstva do utkání vybral 14 chlapců a dvě dívky. Těchto 16 hráčů pak bylo napsáno na soupisku a všichni hráči v utkání nastoupili.

5) Zápis o utkání :

a) soupeř zapsal hráče ročníku 2000 a dva hráče ročníku 2001. Vše jen chlapci.

b) zapsali jsme hráče ročníku 2001 a dva hráče ročníku 2002. Z toho dvě děvčata.

Údaje ze zápisu při nutné dávce zobecnění potvrdily, že v každém okamžiku zápasu bude proti nám soupeř, který bude v globále dosahovat 8 roků věkové převahy. Což podle  teoretických poznatků z literatury znamená, že v této věkové kategorii lze i dle statistik očekávat rozdíl osmi branek v každém poločase.

6) Soupeř : Velmi kvalitní družstvo, které ve svém středu má tři mimořádné fotbalové osobnosti. I zbylá část družstva má vysoký potenciál, takže toto družstvo bude při správném vedení časem patřit mezi špičková družstva Moravskoslezského kraje. Navíc jde o družstvo, které má za sebou mnohonásobně větší počet odehraných mistrovských zápasů. Zatímco my jsme měli před utkáním za sebou jen tři mistráky, tak soupeř již 19 a navíc ve dvou sezónách. Soupeř navíc má za sebou zkušenost z loňského ročníku, kdy proti věkově staršímu soupeři z Krnova dvakrát prohrál, a to na podzim 2007 v Krnově v poměru 0:12 a na jaře 2008 na domácí půdě pak 0:15. Obdobné výsledky bylo možné očekávat i v dnešním utkání.

7) Specifické podmínky : Hráči se mnohdy dokonale znají. Potkávají se ve škole a v několika málo případech jsou i spolužáci. Velmi hezké je, že jsou i kamarádi. Jednalo se o velmi pozitivní rys celého utkání. Na druhou stranu se znají i někteří rodiče a jak už to v těchto případech bývá, tak rivalita mezi rodiči na obou stranách mnohdy přesahuje rozumnou mez. A to naprosto zbytečně a nepochopitelně. Což se stalo i tentokrát. Podstatné je, že chlapci spontánně projevovali radost ze setkání a soustředili se na hru.  Velmi mne potěšilo, že hráči obou družstev a s nimi i  rozumní lidé se na zápas těšili. Bylo možné očekávat, že to pro naše chlapce a dívky bude báječná příležitost zahrát si proti skvělému soupeři. Proto také dostali od trenéra jediný pokyn, a to co nejvíce pochytit z fotbalového umění soupeře. Brankáři pak byl dán pokyn, že po desátém obdrženém gólu bude střídán a aby to tedy psychicky zvládl.

Jak ukázal průběh utkání, tak při vyhodnocení těchto vstupních podmínek se trenér našeho celku dopustil dvou chyb. Nejprve ve složení úvodní sestavy. Očekával, že soupeř od úvodních minut půjde do několika gólového vedení a proto na hřiště poslal hráče, kteří jsou rádi na hřišti a stav utkání je nezajímá, takže obdržené branky se na nich nijak psychicky neprojeví. Přednost měli dostat tvořivější hráči. Druhá chyba spočívala v podcenění faktu, že soupeřovi hráči byli staršími spolužáky: Respekt ze žáka vyšší třídy byl na hřišti znát.  Navíc někteří hráči soupeře byli natolik výškově a váhově vyspělí, že naši hráči měli strach z kontaktu s těmito hráči. Obě tyto chyby způsobili, že jsme hráli velmi zakřiknutě a zcela jsme zapoměli hrát tvořivý fotbal. Příliš dlouhý čas pak trvalo rozpoznat obě tyto chyby a účinně na ně reagovat se podařilo až ve druhém poločase. Utkání začalo sérií osobních soubojů, kde jsme dosahovali skvělé, téměř poloviční úspěšnosti. Soupeř nastoupil k utkání překvapivě vlažně, jakoby bez motivace. Vytvořil si sice územní převahu, ale téměř žádnou brankovou příležitost. Nyní se ukazovalo jakou chybou bylo, že jsme nehráli náš styl hry, protože soupeř byl v těchto chvílích zcela hratelný a bylo zjevné, že ze hry dosáhne branky jen obtížně.  Což se taky projevilo. Při rohovém kopu soupeře  zvolili naši hráči špatné rozestavení a dostali jsme z mlýnice před brankou gól. To by nevadilo. Mnohem, mnohem, mnohem  smutnější byl fakt, že někteří z rodičů našich hráčů začali v roli diváků pokřikovat na rozhodčího, že to nebyl roh, že měl být odkop od brány. Situace to byla sporná, rozhodčí rozhodl v náš neprospěch, dostali jsme gól, ale rozhodnutí přeci musíme respektovat. Naštěstí se naši rodiče vyvarovali vulgárních výrazů. Používat nevhodná slova před dětmi může jen primitiv.  Přeci i v této fázi musí fotbal sloužit k výchovným účelům, proto kritika rozhodčího v mládežnických utkáních je před dětmi nepřípustná!  Ze strany našich rodičů se již nesmí v tomto rozsahu opakovat.

Příkladné bylo v této situaci jednání našeho trenéra, který zachoval klid i v době, kdy rozhodčí nařídil proti našemu celku v prodlouženém čase prvního poločasu pokutový kop. Spíše naopak, je nutno obě rozhodnutí rozhodčího přivítat. V přípravkovém fotbale je vždy dobře, když jsou klíčové okamžiky rozhodnuty v neprospěch našeho družstva. Právě zažití těchto situací přispívá k fotbalovému růstu. Výsledek bude zapomenut. Co však zůstane, tak jsou dovednosti. Takže je dobře, že rozhodčí spornou situaci rozhodl ve prospěch soupeře a je úplně super, že proti nám zapískal penaltu. I když to mnohé z Vás nazlobí, tak v přípravkovém fotbale je skutečně lepší, když nás rozhodčí "řeže".  V těchto čtyřech sezónách je důležité tyto situace zažít a naučit se jim čelit tak, aby ve starších žácích, v době důležiých utkáních, se situace řešily správně.

První poločas jsme prohráli v poměru 0:3. Jeden z gólů jsme dostali po obětavém obranném zákroku našeho hráče, který hlavou ztlumil prudkou střelu soupeře,  avšak zůstal otřesen a soupeř dal gól. V zápalu boje zapomenul na doporučení trenéra, aby hráči nehlavičkovali, že lepší je dostat gól, než riskovat zdraví. Otřesení hráče bylo značné, takže do druhého poločasu již nenastoupil. Taktéž další hráč do druhého poločasu nenastoupil, protože chlad se na něm příliš podepsal. Šlo o dva obránce, takže defenziva našeho družstva byla v druhém poločase značně oslabena.

Předvedenou hrou však soupeř v prvním poločase zcela zklamal, takže bylo zřejmé, že hlavní cíl utkání zůstane nenaplněn. Proto jsme do druhého poločasu volili náhodné složení herních formací s cílem využít utkání k tomu, aby se projevily přednosti či slabiny jednotlivých hráčů. Opětovně se ukázalo, že ponechání volnosti hráčům prospívá jim i hře. Byli situace, kdy jsme měli na hřišti až pět útočníků a přesto nám soupeř i v přečíslení nedokázal dát gól. Vyrovnali jsme územní kontrolu hřiště a soupeře několikrát zaskočili útočnými akcemi, z nichž vznikly i brankové příležitosti. Ukazovalo se, jak je defenziva soupeře zranitelná. Rozhodla však hmotnost a výška soupeřových hráčů. Zejména při hře v prostoru před naší brankou, kdy nás soupeř logicky přetlačil a dával branky. Utkání skončilo v poměru 0:5. Výsledkově jde o nádherný stav. Zřejmě nyní čekáte chválu na naše hráče, ale nedočkáte se. Jednak naši hráči podali průměrný výkon, často rezignovali na výkony, které již několikrát předvedli v předchozích zápasech. Zejména však upustili od hraní fotbalu a pod tlakem zápasu jen kopali do balónu. Lehce nadprůměrný výkon podali v druhém poločäse jen brankář, jeden obránce a jeden útočník. To je málo.

Příznivý výsledek byl způsoben přístupem soupeře k utkání. Soupeř si dojel pro tři body a bylo mu jedno za jakého skóre. Kdyby soupeř hrál na výsledek, tak při jeho kvalitě je nutno přiznat, že by výsledek nebyl 5:0, ale byl by trojnásobně větší. Kdo zápas nezaujatě sledoval, tak si všimnul, že se soupeř ani nepokusil měnit tempo hry, že ponechával hráče na postech, které jim v daném utkání nesvědčily a že velmi málo využíval náhradníků pro získání nového impulsu do hry. Také bylo zřejmé, že hráče fyzicky šetřil, protože jeho hráči pohyb bez míče zcela minimalizovali. Byla to z našeho pohledu velká škoda a promarněná příležitost. Mohl to být svátek fotbalu se spoustou branek (byť v naší síti), naši hráči mohli být přímo na hřišti při technických kouscích soupeře a ono nic. Nezbývá nám než počkat na jarní odvetu a doufat, že soupeř bude chtít na domácím hřišti vyhrát co největším rozdílem.

Naši hráči si však poděkování zaslouží. Za předvedenou hru příliš ne, ale za to, jak statečně snášeli nepřízeň počasí. Velmi milé také bylo, jak radostně oslavili výsledek, protože v jejich očích se jednalo o velkou výhru.

Přesto náš výkon mnohé přítomné diváky nadchnul a zástupce firmy  D a t a F    Praha s.r.o. jako poděkování za obětavý výkon předal hráčům míče z Itálie a Bulharska a navíc pro klub i další materiál.

Tímto firmě DataF Praha s.r.o. srdečně děkuji.